Menu luk

Arbejdernes Landsbank vil frigøre 12.000 timer med AI

Tre nye AI-løsninger skal overtage rutineopgaver i Arbejdernes Landsbank og frigøre op mod 12.000 arbejdstimer om året. De nye muligheder med teknologien er win-win, lyder det fra bankdirektør.

27. aug. 2025
4 min

Arbejdernes Landsbank blev stiftet i 1919 med målet om at gøre fagbevægelsens medlemmer uafhængige. Og de 300 privatkunderådgivere får nu mere tid til at pleje kundernes økonomiske interesser. 

I Arbejdernes Landsbank er tre nye AI-løsninger nu på vej ind i rådgivernes daglige arbejde, og målet er ambitiøst: at frigøre op mod 12.000 arbejdstimer om året.

De tre løsninger – automatisk referatskrivning, AI-besvarelse af netbankbeskeder og mødeforberedelse – skal overtage en række rutineprægede opgaver, som i dag fylder i rådgivernes kalender.

Ifølge bankdirektør Simon Sinding Jørgensen er gevinsten ikke kun effektivisering, men også bedre rådgivning.

“De fleste kunderådgivere får mest energi af at være i dialog med deres kunder om, hvordan banken bedst kan hjælpe dem – hvad enten det handler om boligkøb, investeringer eller noget helt tredje," udtaler han i en meddelelse, der fortsætter:

"Jeg tør godt lægge hovedet på blokken og sige, at det i hvert fald ikke er referatskrivning, der driver én som kunderådgiver. Derfor er de nye muligheder, som kunstig intelligens giver os, en ren win-win."

(Artiklen fortsætter efter boksen)

Et konservativt skøn på 12.000 arbejdstimer 

De tre AI-tiltag er udvalgt og udviklet ud fra et princip om, det skal være opgaver, der udføres mange gange i løbet af året – og som derfor rummer stort potentiale for effektivisering og samtidig kan bidrage til en bedre kundeoplevelse.  

Flere af de ca. 1.200 ansatte hos Arbejdernes Landsbank er begyndt at teste de første nye løsninger. Nu er næste skridt gradvist at implementere dem i dagligdagen. 

Forventningerne til gevinster er markante. 

“Et konservativt skøn viser, at når alle tiltagende er på plads i alle filialer, vil vi spare op mod 12.000 arbejdstimer," lyder det fra Simon Sinding Jørgensen. 

"Det er nogle meget vigtige timer, ikke mindst, når vi – ligesom mange andre brancher – oplever mangel på kvalificeret arbejdskraft. Hvis vi oveni kan højne tilfredsheden både blandt kunder og vores egne medarbejdere ved hjælp af AI, har det været en rigtig god investering for os."

AI-løsninger ruller ud i finanssektoren

Arbejdernes Landsbank er langt fra alene om at rulle nye AI-baserede værktøjer ud i organisationen. 

En rundspørge viste før sommerferien, at 8 ud af 9 finansvirksomheder allerede har generativ AI i drift. 

Ifølge rundspørgen er softwareafdelingerne nogle af de områder, der lige nu har størst fokus, når det kommer til udrulningen af den nye AI-teknologi.

Læs mere: Få overblikket: Så hurtigt har chatbots spredt sig i finans

Med andre ord: hvor sektoren for bare to år siden trak i håndbremsen af hensyn til data og compliance, er der gået hul på AI-bylden.

Det er også en udvikling, som Finansforbundets næstformand, Steen Lund Olsen følge nøje.

Kompetenceudvikling er afgørende

Steen Lund Olsen ser tiltaget i Arbejdernes Landsbank positivt med en indgangsvinkel om, at AI kan frigøre ressourcer, som skal bruges til at skabe mere værdi.

"AI kan bruges i rigtig mange opgaver i en videnstung sektor som den finansielle, og  finanssektoren er en af de brancher, hvor allerflest jobs bliver påvirket af AI," siger han og fortsætter: 

"Det skal både medarbejderne og virksomhederne ruste sig til, for det kræver investering i medarbejderkompetencer til at omsætte kunstig intelligens til værdi for forretningen på en ansvarlig måde."

Steen Lund Olsen tilføjer, at AI kan, når det udnyttes rigtigt, frigøre ressourcer til gavn for både kunder og medarbejdere. Bagsiden af medaljen er, hvis AI alene bliver et effektiviseringsværktøj, der overflødiggør mennesker.

"Teknologien vil påvirke jobindhold, men skal man skabe reel værdi handler om at involvere og kompetenceudvikle medarbejderne. Det er stadig dem, der skal omsætte teknologien til værdi ”

Steen Lund Olsen
Steen Lund Olsen, næstformand i Finansforbundet.

AI i udviklingsafdelingerne

Også hos it-ansatte i bankerne er generative AI-løsninger begyndt at blive hverdag. 

Ifølge rundspørgen er softwareafdelingerne nogle af de områder, der lige nu har størst fokus, når det kommer til udrulningen af den nye AI-teknologi.

Det gælder bl.a. Nordea, Jyske Bank, Saxo Bank, Lunar, Arbejdernes Landsbank og BEC, der alle melder om AI-værktøjer målrettet udviklerne.

”Inden for softwareudvikling har vi brugt generativ AI i længere tid end forretningen. Her har vi set konkrete gevinster inden for kode og dokumentation,” lyder det fx fra Jyske Bank.

Hos Nordea bliver softwareudvikling nævnt som et af de forretningsområder, der lige nu har højest prioritet, når det kommer til AI-assistenterne, mens BEC som en af de helt store it-arbejdspladser er begyndt at ansætte og uddanne AI-engineers.

Udviklingsværktøjet GitHub Copilot er nu i brug hos BEC, Nordea, Saxo Bank og Jyske Bank.

Arbejdernes Landsbank fortæller, at der er implementeret AI-support til kodning, og hos Lunar anvendes værktøjet Cursor i softwareudvikling.

Læs mere om det her: "Jeg sparer fire-fem timer om ugen"

Seneste nyt