Menu luk

Sammen er vi stærkere

Bedre vilkår, værdifuld rådgivning, udviklende kurser og målrettet støtte. Der er mange grunde til at være medlem af Finansforbundet i Nordea. Lige nu i oktober har vi et særligt tilbud for nye medlemmer

10. okt. 2025
3 min
Dansk / English

Jo flere vi er i fællesskabet, des bedre vilkår kan vi opnå i forhold til overenskomst, løn og ansættelse.”

”Jeg kunne ikke drømme om ikke at være medlem af en fagforening. Når man spørger sig selv, om man er på den rette hylde, kan det være meget værdifuldt at få hjælp til at sætte det i relief af en, der ikke er følelsesmæssigt involveret.”

”Jeg var ikke klar over, hvor mange muligheder det indebar. Foreløbig har jeg taget to-tre kurser. Desuden har jeg fået mere præcis viden om overenskomsten. Det er nyttigt som leder”.

”Jeg er slet ikke i tvivl om, at jeg har fået rigtig meget ud af mit medlemskab. Lige fra nye faglige kompetencer, skarpere retning på karriereren og visheden om støtte, hvis der skulle ske noget i mit ansættelsesforhold.” 

Der er mange gode grunde til at være en del af det kollegiale fællesskab og trygge sikkerhedsnet, som Finansforbundet i Nordea tilbyder. De fire citater er blot uddrag af citater med medlemmer, vi tidligere har interviewet.

Særligt tilbud i oktober

Hvis du har en kollega, der vil høre mere om fordelene ved at blive medlem, så skynd jer. I oktober måned har Finansforbundet nemlig et særligt tilbud til nye medlemmer. Både det nye medlem, og den som henviser et medlem, får hver et gavekort på 400 kr. Husk at gøre det her inden 31. oktober!

Tillidsrepræsentant, rådgivning og overenskomst

Som medlem får du en række fordele:

Flere med i fællesskabet

”Vi vil altid gerne være flere i fællesskabet. Sammen er vi stærkere, uanset om vi forhandler nye overenskomster, drøfter trivsel i samarbejdsudvalget eller undersøger holdningen til fleksibilitet i arbejdslivet,” siger bestyrelsesmedlem Louise Have Lund.

Derfor planlægger vi jævnligt events og nye initiativer. 

Vi er fx jævnligt på hovedkontorerne i Metro og Hermes Hus, hvor vi deler chokolader ud, holder konkurrencer og går i dialog med både medlemmer og dem, der ikke er medlemmer endnu. Næste gang er 17. december (datoerne kan ses i vores kalender her - kræver adgang til Nordeas systemer).

Bestyrelsesmedlemmerne Louise Naur, Mette Balck Mejlby (næstformand), Louise Have Lund, Kasper Skovgaard Pedersen (formand) og Natascha Bødker Feodor Nielsen i færd med at dele croissanter ud ved et arrangement.

Seneste nyt