Sådan tænker hackerne
Forstå cybertruslen – og dem der står bag. Cyberangreb bliver stadig mere avancerede, og trusselsbilledet udvikler sig konstant. Men hvem står egentlig bag angrebene? Hvad motiverer dem? Og hvordan arbejder de i praksis?
På dette webinar giver professor Jens Myrup Pedersen et indblik i hackeres tankegang, arbejdsmetoder og motiver. Du får en bedre forståelse af forskellen mellem økonomisk motiverede cyberkriminelle og statsstøttede aktører – og hvordan nye teknologier som kunstig intelligens ændrer spillereglerne for både angribere og forsvarere.
Undervejs inviteres du som deltager til at tage stilling til aktuelle problemstillinger gennem korte afstemninger, der giver indblik i forskellige perspektiver på cybertrusler.
Du får blandt andet:
- Indblik i cybertruslen
- Hvem hackerne er, og hvad der driver dem
- Forståelse for forskellen mellem cyberkriminelle og statsstøttede aktører
- Viden om de mest anvendte angrebsmetoder
- Perspektiver på fremtidens cybertrusler
- Indsigt i, hvordan AI skaber nye muligheder for angribere
Hvem er webinaret relevant for?
Webinaret er relevant for dig, der arbejder med IT, digitalisering, risikostyring, compliance eller ledelse i den finansielle sektor og ønsker en bedre forståelse af det aktuelle trusselsbillede. Arbejder du ikke med foromtalte områder, men har interesse for cybersikkerhed, er du naturligvis også meget velkommen til at deltage.
Program:
08.30: Velkomst og oplæg ved Jens Myrup Petersen
09.15: Q&A – spørgsmål fra deltagerne via chatten
09.30: Afrunding og tak for i dag.
Praktisk: Webinaret optages og deles med deltagerne efterfølgende. Du skal være tilmeldt for at få adgang til optagelsen. Optagelsen er tilgængelig i 14 dage, efter at webinaret er er afholdt.
3 webinarer om cybersikkhed:
Dette webinar er nr. 1 ud af 3 om cybersikkerhed med Jens Myrup Petersen, de følgende er:
Webinar nr. 2: Sådan styrker du organisationens cybersikkerhed, 8/12 2026, kl. 8.30.
Webinar nr. 3: Når cyberangrebet rammer, 13/1 2027, kl. 8.30.
Om oplægsholder:
Jens Myrup Pedersen er professor i cybersikkerhed ved Aarhus Universitet og blandt Danmarks førende eksperter inden for cybertrusler, digital sikkerhed og cyberberedskab. Han forsker i, hvordan organisationer kan beskytte sig mod cyberangreb, og hvordan mennesker, teknologi og organisation spiller sammen i arbejdet med cybersikkerhed. Jens er desuden landstræner for det danske cyberlandshold og arbejder aktivt med udvikling af nye talenter inden for cybersikkerhed. Han er kendt for at formidle komplekse sikkerhedsemner i øjenhøjde og omsætte forskning og praksis til konkrete perspektiver, som virksomheder og organisationer kan anvende i deres daglige arbejde
Anden info
Dit navn, e-mail, billede og video kan være synlig for de øvrige deltagere til arrangementet. Dit navn, mail og virksomhed kan desuden blive videregivet til underviseren, alene til brug for undervisers afvikling af arrangementet.
Du kan til enhver tid gøre indsigelse i forhold til videregivelse af dine personoplysninger samt synliggørelse af disse for de øvrige deltagere. Dette kan du gøre ved at sende en mail til clu-gdpr@finansforbundet.dk med angivelse af navnet på arrangementet, hvorefter du vil blive frameldt.

Jens Myrup Pedersen
Kontakt
Afmeld ?
Du er nu afmeldt arrangementet
Er du klar til dit næste arrangement?
Finansforbundets app giver dig hurtigt overblik over dine arrangementer og gør det let at tjekke ind med det digitale medlemskort.
Download appen i dag
App Store
Google Play