Menu luk

Hvidvask og terrorfinansiering – den kommende AML-pakke og implementering

Tidspunkt
22. okt. 2025, 14.00 - 16.00
Format
Webinar
Afholdelsessted
Webinar
Tilmeldingsfrist
21. oktober 2025
Pris
Gratis
Målgruppe
Compliance-ansatte
Åben
2 2

Dette webinar er for dig, der er jurist i den finansielle sektor, og som ønsker viden om kommende regler inden for den kommende hvidvaskpakke, som træder i kraft i juli 2027.

Udbytte

  • Overblik over den kommende hvidvaskpakke med ændring af reglerne for forebyggelse af hvidvask og terrorfinansiering og gældende pr. juli 2027
  • Hører om det nye fælles EU-hvidvaskmyndighed
  • Få indblik i ændring af reglerne om kundekendskabsprocedure og politisk eksponerede personer
  • Bliver klædt på til at kunne gå i gang med forberedelserne til de nye regler

Dette webinar er designet til dig, der er jurist og ønsker at få en dybere forståelse af den nye hvidvaskpakke, også kendt som AML-pakken (Anti-Money Laundry). AML-pakken består af fælles europæiske regler, der har til formål at forebygge hvidvask og terrorfinansiering. Under webinaret vil vi gennemgå indholdet af de nye regler, som træder i kraft i juli 2027, og give et overblik over den nuværende regulering samt Finanstilsynets tilsynsrolle og praksis på området i dag.

Du vil lære om det fremtidige tilsyn med overholdelse af hvidvaskreglerne, herunder etableringen af en fælles EU-hvidvaskmyndighed og de konsekvenser, dette medfører. Derudover vil vi se på den større harmonisering af reglerne på tværs af EU og udvidelsen af kredsen af virksomheder, der er direkte omfattet af krav om forebyggelse af hvidvask og terrorfinansiering.

En vigtig del af webinaret vil være den interne kundekendskabsprocedure, også kendt som KYC (Know Your Customer), samt reglerne for Politically Exposed Persons (PEP'er) og udvidelsen af kredsen af omfattede personer. Derudover vil vi gennemgå de nye krav og muligheder, så du kan være forberedt på de kommende ændringer og se de muligheder, de nye regler bringer med sig.
Jurister og advokater i mindre pengeinstitutter og datacentraler, som ikke har stort forkundskab til emnet eller har brug for at få genopfrisket viden om emnet.

Målgruppe
Jurister og advokater i mindre pengeinstitutter og datacentraler, som ikke har stort forkundskab til emnet eller har brug for at få genopfrisket viden om emnet.

Program
Webinaret har en varighed af ca. 2 timer med indbygget pause.

Der er tale om en ”biografopsætning”, så deltagerne vil ikke være synlige for oplægsholder eller for hinanden. Der vil være mulighed for at stille spørgsmål til oplægsholderen via chatten.

Program
Kl. 14.00 – 14-50 Introduktion – grundlæggende forståelse af Hvidvaskloven v/Anne Bobjerg Bank
Kl. 14.50 – 15.00 Besvarelse af spørgsmål stillet via chatten
Kl. 15.00 – 15.50 Opsamling og den seneste lovgivning og Nationale strategier
Kl. 15.50 – 16.00 Besvarelse af spørgsmål stillet via chatten.

Om underviser
Anne Bank har mere end 25 års erfaring i den finansielle sektor bl.a. Skandia og Totalkredit. Hendes baggrund som chefjurist og head of compliance betyder, at hun har et indgående kendskab til både selskabsregulering, erhvervsret og den juridisk regulering af den finansielle sektor samt bestyrelses- og direktionsservicering. Hun er ekspert i udarbejdelse, forhandling og håndtering af kontrakter i den finansielle sektor. Her har hun også opnået stor erfaring med risikoanalyse, analyse, informationsindsamling, rapportering og faglig ledelse af tværgående projekter.

Hendes kompetenceområder omfatter derudover compliance, hvidvask, outsourcing, god skik, risikostyring, GDPR, M&A samt regulering af fast ejendom og kreditforhold.

Hendes erfaring gør, at hun meget hurtigt kan sætte sig ind i nye og komplicerede problemstillinger, finde løsning, formidle løsning på problemstillinger såvel mundtligt som skriftligt og har fokus på praktisk formidling af jura som værktøj til at skabe værdi for ledelse, medarbejdere, aktionærer, kunder og samarbejdspartnere. 

Nu er Anne selvstændig konsulent inden for rådgivning omkring ESG med særligt fokus på governance, ledelse og strategi – og compliance. Hun holder også foredrag og underviser i ESG, bestyrelsesforhold, erhvervsret, finansiel regulering, regulering af fast ejendom og kreditsikring mv. bl.a. på CBS og Akademi. 

Anden info
Vi gør opmærksom på, at navn- og mailoplysninger på alle tilmeldte til dette arrangement vil blive videregivet til underviser og kursusudbyder til brug for afvikling af arrangementet. Vi deler ikke dine oplysninger med de øvrige kursusdeltagere.

Kontakt

Center for læring og udvikling

Afmeld ?

Du er nu afmeldt arrangementet

Hvis du har betalt for arrangementet, får du beløbet tilbagebetalt.
Arrangementet vil ikke længere fremgå på din liste i Mit forbund

Er du klar til dit næste arrangement?

Finansforbundets app giver dig hurtigt overblik over dine arrangementer og gør det let at tjekke ind med det digitale medlemskort.

Download appen i dag

Embedded QR code

App Store

Embedded QR code

Google Play