Menu luk

Brug Copilot, Teams og ChatGPT til mødereferater og vær fuldt til stede på mødet

Tidspunkt
4. feb. 2026, 13.30 - 15.00
Format
Webinar
Afholdelsessted
Webinar
Tilmeldingsfrist
21. januar 2026
Pris
Gratis
Målgruppe
Alle medlemmer
Åben

Her får du erfaring med at bruge AI i de værktøjer, du kender til at sammenfatte og konkludere på dine møder – så det faktisk frigiver tid og energi.

Du er sikkert en af dem, hvis arbejdsdag er fyldt med møder, og derfor ved du også, at opgaven med at følge op på beslutninger og opgaver, der blev fordelt på mødet, kan være en stor opgave. 

Men der kan virkelig være hjælp at hente, hvis du bruger AI. Her kan du omsætte en lydoptagelse af en dialog på et møde til et referat, der er brugbart og struktureret sådan, som du vil have det.

Udbytte

  • Kan bruge AI til de vigtigste referatdiscipliner i en AI-chatbot og i Microsoft Teams
  • Har overblik over fordele, men også ulemper ved at overlade referatskrivningen til AI
  • Har styr på de vigtigste overvejelser om etik, bias og datasikkerh

Om indholdet
På denne online-workshop bruger vi AI til at samle op på et møde: Beslutninger og opgaver, der skal løses, opsummering på hovedpointer fra mødet, uenigheder og konklusioner. Vi inddrager mødets bilag og ser på forskellige muligheder for at opbygge et system med et brugbart referat.

Vi bruger Microsoft Copilot og Teams, som for mange vil være en måde at arbejde mest effektivt i de it-systemer, man i forvejen bruger i arbejdet. Men også ChatGPT og andre chatbots kan bruges.

Undervejs ser vi også på, hvad man bør tage højde for, inden man lader maskinen overtage arbejdet, og hvilke risici i forhold til persondata og skævvridning, det er vigtigt at tænke over.

Program
Afvikles som online-workshop, hvor oplæggene afbrydes af øvelser, du selv skal løse undervejs. 

Om underviser
Christian Made Hagelskjærer selvstændig AI-rådgiver i virksomheden nul hype. Han underviser i hverdagsbrug af AI-værktøjer, så man kan arbejde smartere og bedre og samtidig undgå AI’ens fejl og bias. Og så rådgiver han sine kunder i, hvordan AI-agenter og automatisering kan løfte kvaliteten. Tidligere har han afviklet webinaret “en kvikguide til europæisk AI” for Finansforbundets medlemmer og kommer senest fra en stilling som AI-redaktør i Det Nordjyske Mediehus

Anden info
Dit navn, e-mail, billede og video kan være synlig for de øvrige deltagere til arrangementet. Dit navn, mail og virksomhed kan desuden blive videregivet til underviseren, alene til brug for undervisers afvikling af arrangementet. 

Du kan til enhver tid gøre indsigelse i forhold til videregivelse af dine personoplysninger samt synliggørelse af disse for de øvrige deltagere. Dette kan du gøre ved at sende en mail til clu-gdpr@finansforbundet.dk med angivelse af navnet på arrangementet, hvorefter du vil blive frameldt.

Christian Hagelskjær 

 

Kontakt

Center for læring og udvikling

Afmeld ?

Du er nu afmeldt arrangementet

Hvis du har betalt for arrangementet, får du beløbet tilbagebetalt.
Arrangementet vil ikke længere fremgå på din liste i Mit forbund

Er du klar til dit næste arrangement?

Finansforbundets app giver dig hurtigt overblik over dine arrangementer og gør det let at tjekke ind med det digitale medlemskort.

Download appen i dag

Embedded QR code

App Store

Embedded QR code

Google Play

mange forskellige mobiltelefoner ved siden af hinanden