Netværk om Forandringsledelse
Velkommen til Forandringsledelse – et nyt fagligt netværk for dig, der arbejder med forandringsprocesser i den finansielle sektor. Her møder du andre fagfolk, som også står midt i transformationer, organisatoriske ændringer, digitalisering og kulturarbejde – og som ved, at forandringsledelse handler om at gøre.
Finansforbundets netværksgruppe "Forandringsledelse" er for dig, som ønsker at løfte dine kompetencer og især interesserer dig for, hvordan man forandringsleder.
Netværksgruppen har fokus på virkeligheden. Her sætter vi erfaringsudveksling og konkrete cases i centrum – med fokus på hvordan vi gør forandringsledelse i praksis. Vi henter inspiration både fra den finansielle sektor og andre brancher, hvor der også arbejdes strategisk og operationelt med forandring.
Dine faglige udfordringer fra hverdagen
Forandringer – store som små – er et vilkår i det moderne arbejdsliv. Nogle forandringer skaber nysgerrighed og begejstring, mens andre forandringer opleves som en trussel mod noget, vi kender og gerne vil beholde.
Så når forandringerne ikke kan undgås, hvordan sikrer vi, at vi ikke overser noget og får alle med? Hvordan sikrer vi sponsorship, og hvordan skal en sponsor agere for at støtte forandringen? Hvordan arbejder vi med personer, som ikke kan se forandringen for sig? Hvorfor lykkedes så få store forandringer? Hvordan sikrer vi succes og gevinst?
Til netværksmøderne vil du i et fortroligt forum opleve spændende oplæg, drøfte faglige udfordringer og få sparring og konkrete løsningsforslag fra ligesindede fagfæller.
Netværksgruppen er for dig, som
- arbejder med forandringsledelse – fx som projektleder, kommunikatør, specialist
- vil deltage aktivt i netværksmøderne
- er indforstået med at møde velforberedt op til netværksmøderne
- deler ud af dine erfaringer
- har et ønske om at sparre med de øvrige medlemmer
- byder ind med ønsker til mødeemner og oplægsholdere
Det er ikke afgørende, om du arbejder i en stor eller lille organisation, eller om din rolle er strategisk eller operationel – det vigtigste er din nysgerrighed og dit ønske om at blive bedre til at lede forandringer.

Bliv medlem
Vi afholder første netværksmøde d. 4. september.
Til netværksmødet vil vi fastsætte møderammer og mødeemner. Vi vil også drøfte en case eller to ligesom, at vi arbejder på at få en ekstern oplægsholder med til mødet. Sidst men ikke mindst skal vi selvfølgelig lære hinanden at kende, så vi opnår en fortrolighed og engagement fra starten af.
Umiddelbart er det gratis at være medlem af netværket så frem, at du er medlem af Finansforbundet. Vi dækker heller ikke transport til og fra netværksmøderne.
Emner, netværket kunne beskæftige sig med
- AI
- Konflikthåndtering
- Gevinstrealisering
- Risikostyring
- Kommunikation
- Ambassadører
- Hvordan kan vi omfavne de forandringer, som vil komme
Hvor mange er I - og hvorfor
For at skabe værdifulde relationer og fortrolighed har langt de fleste netværksgrupper et maksimalt antal på 20 netværksmedlemmer. Det giver bedre muligheder for at skabe tillid og fortrolighed mellem medlemmerne samt skaber et trygt rum, hvor medlemmerne tør dele erfaringer, udfordringer og idéer åbent.
Kontakt Netværksteamet på
32 66 13 68Er du nysgerrig på denne eller en anden af vores netværksgrupper, kontakt Netværksteamet på netvaerk@finansforbundet.dk eller ring til os.