Menu luk

Enklere regler på vej for mindre banker

Finanstilsynet vil udvikle et dansk 'proportionalitetsregime', der skal gøre reguleringen mere enkel og målrettet for mindre og ikkekomplekse pengeinstitutter.

19. feb. 2026
3 min

Finanstilsynet er i fuld gang med at skrue på finindstillingerne for den finansielle sektor, og nu vil tilsynet kalibrere byrderne for mindre banker.

Med udgangspunkt i et nyt særligt dansk proportionalitetsregime går Finanstilsynet nu i gang med at se på, om mindre og ikke‑komplekse danske pengeinstitutter, som typisk heller ikke opererer internationalt, kan være omfattet af enklere og mere proportionale rammer end i dag.

"Det giver god mening, at den lille sparekasse og den store bankkoncern ikke altid mødes af de samme detaljerede krav," lyder det fra Finanstilsynets direktør Louise Mogensen.

Selvom det meste af reguleringen i dag kommer fra EU, er der ifølge Finanstilsynet visse muligheder for at justere nationalt i forhold til proportionalitet. Det er de områder, tilsynet nu vil have identificeret.

"Derfor ser vi nu på krav til pengeinstitutternes organisering, genopretningsplaner og opgørelsen af kapitalbehov. Samtidig ligger det fast, at forenkling ikke må ske på bekostning af den finansielle stabilitet eller beskyttelsen af forbrugere og investorer. Målet er en regulering, der er risikobaseret, proportional og mere smidig i praksis," lyder det videre fra Louise Mogensen.

"Meget positivt"

Udmeldingen fra Finanstilsynet bliver modtaget særdeles positivt hos interesseorganisationen Lokale Pengeinstitutter (LOPI), der i flere år har efterlyst enklere regler, øget proportionalitet og færre byrder.

(Artiklen fortsætter efter boksen)
 Louise Mogensen
“Regelforenkling er et strategisk hovedspor i Finanstilsynets arbejde." Finanstilsynets direktør Louise Mogensen tidligere udtalt.

Direktør for LOPI Jan Kondrup skriver til Finans Compliance, at regelforenkling er en "hjertesag".

"Signalet fra Finanstilsynet om, at vores budskab er hørt, og at de som led i deres nye strategi vil forenkle reglerne for mindre pengeinstitutter, er derfor meget positivt," skriver han.

Ifølge Jan Kondrup kommer udmeldingen efter en lang periode med regulering, hvor EU‑tilgangen i høj grad har været præget af one size fits all.

"Det har i mange tilfælde ramt skævt og ‘vendt den tunge ende nedad’. Man skal samtidig være opmærksom på, at i europæisk sammenhæng er mellemstore danske banker også relativt små," skriver han og tilføjer:

"Nu bliver det spændende mere konkret at se, hvad tilsynet påtænker at gøre. Vi glæder os til at bidrage til den videre forenklingsproces."

Jan Kondrup. direktør for LOPI.

Det vil Finanstilsynet se nærmere på

Med Louise Mogensen i front er Finanstilsynet slået ind på en ny bane med fokus på at forenkle reglerne for den finansielle sektor.

"Regelforenkling er et strategisk hovedspor i Finanstilsynets arbejde," pointerer Louise Mogensen.

I den forbindelse har Finanstilsynet oprettet en logbog, der indtil videre viser 15 forskellige typer af regelforenklinger og vejledninger, der er blevet sløjfet.

Nu er flere skridt på vej med det nye danske proportionalitetsregime, hvor Finanstilsynet som minimum vil se nærmere på følgen de fire områder:

  • genopretningsplaner
  • indfrielse af egne kapitalinstrumenter
  • selskabsledelse og risikostyring
  • kapitalgrundlag og solvensbehov

Læs mere om de fire områder hos Finanstilsynet.

Arbejdet bygger videre på allerede gennemførte tiltag, herunder mere målrettede likviditetsvejledninger og lempelser i fit and proper-kravene for de mindste pengeinstitutter.

Finanstilsynet forventer at gøre status på arbejdet med proportionalitet i slutningen af 2026 og vil løbende orientere om udviklingen.

Seneste nyt