Menu luk

Vibe Coding 101 – Fra ide til prototype på få timer

Tidspunkt
10. mar. 2026, 9.00 - 15.30
Format
1-dags kursus
Afholdelsessted
Finansforbundet
Applebys Plads 5
1411 København K
Tilmeldingsfrist
24. februar 2026
Pris
500,00 kr.
Målgruppe
It-ansatte
Åben

Vibe coding 101 er en introduktion til et nyt paradigme inden for softwareudvikling, hvor man bruger kunstig intelligens (AI) – især store sprogmodeller (LLMs) – til at generere kode ud fra naturligt sprog, i stedet for at skrive koden manuelt.

På denne workshop bliver du klogere på teknologien, mulighederne og udfordringerne.  
Der er ingen magisk knap, men alle kan blive understøttet til at få kæmpe værdi af Vibe Coding.  

Udbytte

  • Få en grundlæggende forståelse af Vibe Coding
  • Forstå mulighederne. “Fra ide til prototype på timer”
  • Forstå begrænsningerne. Du kan ikke bare skrive “Udvikl en fuld betalingsinfrastruktur fra bunden”
  • Lær at bruge frameworks og værktøjer til at øge kvaliteten markant

Fra ide til prototype på timer 
Vi bevæger os stødt og rolig i retning af at software ikke længere udvikles i php, C# eller java, men i stedet engelsk. 

AI agenterne er her og de er hamrende gode til at skrive kode. Men de kræver retning, rammer og klar kommunikation. På denne workshop vil du lære de grundlæggende teknikker og værktøjer til at få succes med Vibe Coding, også i produktion. 

Hvem kan deltage?
Workshoppen er målrettet softwareudviklere og it-arkitekter. 

Program
Kl. 8.30-9.00 Ankomst og morgenmad
Kl. 9.00-12.00 Første del af kursusdagen.
Kl. 12.00-13.00 Frokost
Kl. 13.00-14.00 Anden del af kursusdagen
Kl. 14.00-14.15 Pause
Kl. 14.15-15.30 Sidste del af kursusdagen
Kl. 15.30 Tak for i dag!

Dagen begynder med ankomst og morgenmad, hvorefter deltagerne får sat deres værktøj op, så alle er klar i de værktøjer, der passer til deres niveau.

Herefter følger en velkomst og en introduktion til Vibe Coding og AI-understøttet softwareudvikling. Efter introduktionen præsenteres Vibe Coding-frameworket med fokus på Spec Driven Development. 

Derefter gennemføres en øvelse, som fortsættes efter frokost og pause. Senere på dagen vises en demo, og der udveksles erfaringer. Afslutningsvis samles der op på dagens forløb

Krav til deltagelse
For at få mest muligt ud af workshoppen og kunne deltage aktivt i øvelserne, beder vi dig medbringe din egen pc. Øvelserne udleveres på dagen laves både individuelt og sammen med andre deltagere. 

VIGTIGT! Adgang til programmer
Det er vigtigt, at du har adgang til et eller flere af følgende programmer, da disse bruges til øvelser undervejs i workshoppen: 

Deltagerne kan bruge en trial-version, men det anbefales, at de har en licens til enten Cursor, Claude Code eller GitHub Copilot.

Om undervisere
Kasper Junge er AI-ingeniør hos Dinero og tidligere bestyrelsesformand for Danish Data Science Community. Han er desuden vinder af DAIR Awards som AI-influencer.

Christian Bech Nørhave er tidligere chefkonsulent for AI hos Dansk Erhverv og har som foredragsholder gennemført mere end 200 foredrag om AI. Med 20 års erfaring arbejder han i dag med avanceret IT-drift for Devoteam.

Anden info
Dit navn, mail og virksomhed kan desuden blive videregivet til underviseren, alene til brug for undervisers afvikling af arrangementet. 

Du kan til enhver tid gøre indsigelse i forhold til videregivelse af dine personoplysninger samt synliggørelse af disse for de øvrige deltagere. Dette kan du gøre ved at sende en mail til clu-gdpr@finansforbundet.dk med angivelse af navnet på arrangementet, hvorefter du vil blive frameldt.

Betaling Fakturaen vil blive tilsendt ca. 30 dage før start. Ønsker du denne udstedt til din arbejdsgiver, bedes du informere os om dette ved enten tilmelding eller ved at sende en mail til nedenstående mailadresse. 

Har du forsøgt at betale ved tilmelding, og mislykkedes dette, så er du fortsat tilmeldt og vil i stedet få tilsendt en faktura, som beskrevet ovenfor. 

Afbud Du kan gratis melde afbud optil 30 dage før arrangementsstart. Herefter refunderes deltagergebyret ikke, og en eventuel faktura vil være til. 

 

Kontakt

Center for læring og udvikling

Afmeld ?

Du er nu afmeldt arrangementet

Hvis du har betalt for arrangementet, får du beløbet tilbagebetalt.
Arrangementet vil ikke længere fremgå på din liste i Mit forbund

Er du klar til dit næste arrangement?

Finansforbundets app giver dig hurtigt overblik over dine arrangementer og gør det let at tjekke ind med det digitale medlemskort.

Download appen i dag

Embedded QR code

App Store

Embedded QR code

Google Play

mange forskellige mobiltelefoner ved siden af hinanden