Kom i gang med AI i dit arbejde - 6 moduler
19. mar. 2026, 9.00 - 13.00
Tag de første skridt ind i AI-verdenen med værktøjer som ChatGPT og Copilot, der kan spare dig timer hver uge og løfte kvaliteten af dit arbejde.
Dette forløb er designet til dig, der er nybegynder inden for generativ AI og gerne vil lære at bruge de mest relevante værktøjer i dit daglige arbejde i finanssektoren. Bag forløbet står Jacob Bøtter, dansk AI-ekspert, der har hjulpet over 100 danske organisationer med at implementere AI, i tæt samarbejde med Finansforbundet.
Gennem praktiske øvelser og konkrete cases fra finansverdenen lærer du, hvordan AI kan hjælpe dig med at skrive bedre tekster, analysere information hurtigere og automatisere gentagne opgaver. Du får hands-on erfaring med de førende værktøjer og lærer at prompte dem effektivt, så de kan hjælpe dig præcis dér, hvor du har brug for det.
Forløbet strækker sig over flere uger og kombinerer fysiske møder, virtuelle fællesmøder og personlig coaching, hvilket giver dig tid til at afprøve værktøjerne i din egen hverdag mellem sessionerne. Alle opgaver tager udgangspunkt i situationer fra dit eget arbejde, så du går hjem med konkrete løsninger, du kan implementere med det samme.
VIGTIGT! Du skal medbringe din egen computer til de fysiske dage
Forudsætninger: Ingen forhåndsviden om AI er påkrævet.
Materialer: Du får adgang til digitalt prompt-katalog, undervisningsmaterialer og personlig AI-kompetenceplan.
Dit udbytte
- Praktisk kendskab til ChatGPT, Copilot, Claude, Gemini, NotebookLM, Gamma og andre centrale AI-værktøjer
- Evnen til at skrive effektive prompts, der giver dig præcist de resultater, du har brug for
- Konkrete metoder til at spare tid på daglige opgaver som mailskrivning, research og rapportforberedelse
- Personlig AI-kompetenceplan og individuel coaching tilpasset dit arbejdsområde
- Et bibliotek af færdige prompts og skabeloner, du kan bruge direkte i dit arbejde
Dette begynderkursus giver dig praktisk erfaring med AI-værktøjer til finanssektoren gennem et forløb, der kombinerer fysiske møder, virtuelle sessioner og personlig coaching. Du lærer at bruge ChatGPT, Copilot, Claude, Gemini, NotebookLM og Gamma gennem konkrete øvelser fra dit eget arbejde.
Vi fokuserer på de færdigheder, du har brug for.
- Hvordan du skriver prompts der giver præcise resultater
- Hvordan du strukturerer samtaler med AI
- Hvordan du validerer output.
Du arbejder med autentiske cases som kundekorrespondance, rapporter og research.
Program
Forløbet strækker sig over flere uger og kombinerer forskellige læringsformater.
Modul 1 fysisk: Den 27. januar kl. 09.00-13.00
Kl. 08.30-09.00 Ankomst med let morgenmad
Kl. 09.00-12.30 Undervisning
Kl. 12.30-13.00 Frokost
Kl. 13.00 Tak for i dag!
De fire moduler online, med deltagerne fra både København og Kolding.
4 virtuelle fællesmøder (á 90 minutter):
Modul 2 online: Den 2. februar kl. 14.00-15.30
Kom i gang med AI og prompting (Copilot, ChatGPT, Gemini, Claude)
Modul 3 online: Den 26. februar kl. 14.00-15.30
Skriv stærke tekster (Copilot, ChatGPT, Gemini, Claude)
Modul 4 online: Den 4. marts kl. 14.00-15.30
Lav dyb research (ChatGPT, NotebookLM, Claude)
Modul 5 online: Den 10. marts kl. 14.00-15.30
Skab bedre visualiseringer (Gamma, Napkin, Ideogram)
Modul 6 fysisk: Den 19. marts kl. 09.00-13.00
Kl. 08.30-09.00 Ankomst med let morgenmad
Kl. 09.00-12.30 Undervisning
Kl. 12.30-13.00 Frokost
Kl. 13.00 Tak for i dag!
Derudover er der en individuel coaching (30 minutter):
Du får en personlig online coaching-session, hvor vi arbejder med dine specifikke udfordringer og udvikler din personlige AI-kompetenceplan.
Mellem sessionerne forventes du at bruge 1-2 timer på at afprøve værktøjerne i dit eget arbejde, så du kan bringe konkrete erfaringer og spørgsmål til de næste møder.
Om underviser
Jacob Bøtter er dansk AI-ekspert. Han har siden 2023 trænet over 5.000 medarbejdere i danske organisationer i brugen af generativ AI og har særlig erfaring med implementering af AI i finanssektoren. Hans praktiske tilgang kombinerer teknisk indsigt med forståelse for de udfordringer, du møder i dit daglige arbejde. Undervisningen varetages personligt af Jacob på alle fysiske kursusdage.
Betaling
Fakturaen vil blive tilsendt, ca. 14 dage afholdelse. Ønsker du denne udstedt til din arbejdsgiver, bedes du informere os om dette ved enten tilmelding eller ved at sende en mail til nedenstående mailadresse.
Har du forsøgt at betale ved tilmelding, og mislykkedes dette, så er du fortsat tilmeldt og vil i stedet få tilsendt en faktura, som beskrevet ovenfor.
Afbud
Du kan gratis melde afbud optil 30 dage før arrangementsstart. Herefter refunderes deltagergebyret ikke, og en eventuel faktura vil være til forfald.
Anden info
Vi gør opmærksom på, at navn- og mailoplysninger på alle tilmeldte til dette arrangement kan blive videregivet til underviser og kursusudbyder til brug for afvikling af arrangementet. Vi deler ikke dine oplysninger med de øvrige kursusdeltagere.
Dit navn, e-mail, billede og video kan være synlig for de øvrige deltagere til arrangementet. Du kan til enhver tid gøre indsigelse i forhold til videregivelse af dine personoplysninger samt synliggørelse af disse for de øvrige deltagere. Dette kan du gøre ved at sende en mail til clu-gdpr@finansforbundet.dk med angivelse af navnet på arrangementet, hvorefter du vil blive frameldt.
Kontakt
Afmeld ?
Du er nu afmeldt arrangementet
Er du klar til dit næste arrangement?
Finansforbundets app giver dig hurtigt overblik over dine arrangementer og gør det let at tjekke ind med det digitale medlemskort.
Download appen i dag
App Store
Google Play