Menu luk

Kan man tænke sig rask - foredrag med Thomas Breinholt (Finansforbundet i AL Sydbank)

Tidspunkt
3. mar. 2026, 19.00 - 21.00
Afholdelsessted
Boxen Holbæk
Østre Havnevej 11
4300 Holbæk
Tilmeldingsfrist
20. februar 2026
Pris
Gratis
Kun for
Finansforbundet Sydbank Kreds medlemmer
Åben
Tilgængelige pladser
9 af 10

Journalist og fakta- og dokumentarredaktør Thomas Breinholt har undersøgt videnskabens syn på forbindelsen mellem sindet og kroppen. Kan man virkelig tænke sig rask? Og i så fald, hvordan gør man det? I Thomas’ foredrag vil du også høre om placeboens forunderlige effekter og dens onde tvilling, nocebo, som kan gøre os syge.

Fakta og mirakler

Thomas Breinholt har i mange TV-dokumentarserier kredset om sygdomme, sundhed og tilsyneladende mirakuløse helbredelser. I sit foredrag fremlægger han grundlaget for det hele – nemlig videnskabens svar på, hvad der foregår i forbindelsen mellem sindet og kroppen.

Han har rejst verden rundt og interviewet mere end 40 fremtrædende forskere, ligesom han har fordybet sig i videnskabelige artikler og studier for at se, hvad vi egentlig kan vide med nogenlunde sikkerhed.

Spørgsmål og svar

Hvad sker der, når folk får en placebopille og pludselig ikke længere har ondt? Hvad er årsagen til, at vores hjerte-kar-system tager skade af konfliktfyldte ægteskaber? Hvorfor er ensomhed dræbende? Hvor meget betyder barndomstraumer og vores plads i samfundshierarkiet for udvikling af sygdom? Og hvorfor overlever vi længere med kræft, når vi er gifte?

Det er bare nogle af de spørgsmål, som Thomas Breinholt giver svar på i sit foredrag. Derudover præsenterer Thomas forskningens opskrift på, hvad vi selv kan gøre for at aktivere de selvhelbredende kræfter inden i os.

 

Om Thomas Breinholt

Thomas har oprindeligt en biologisk og naturvidenskabelig uddannelse som agronom og er i dag journalist og fakta- og dokumentarredaktør med ansvar for de over 60 dokumentarer, der årligt sendes på TV2. Derudover har Thomas Breinholt været vært og tilrettelægger på flere populære TV-programmer, bl.a. Åndernes Magt, rejseserien På kanten af verden, DR2-videnskabsserierne Fedt, fup og flæskesteg, Kærlighedens laboratorium og Sjæl og Videnskab og senest TV2-serien ”Kan Man Tænke Sig Rask”.

 

OBS! Der er begrænsede pladser.

 

Thomas Breinholt
Thomas Breinholt

 

Kontakt Kredsadministrator, Finansforbundet i AL Sydbank

Anna-Mette Ettrup Farcinsen

Afmeld ?

Du er nu afmeldt arrangementet

Hvis du har betalt for arrangementet, får du beløbet tilbagebetalt.
Arrangementet vil ikke længere fremgå på din liste i Mit forbund

Er du klar til dit næste arrangement?

Finansforbundets app giver dig hurtigt overblik over dine arrangementer og gør det let at tjekke ind med det digitale medlemskort.

Download appen i dag

Embedded QR code

App Store

Embedded QR code

Google Play

mange forskellige mobiltelefoner ved siden af hinanden