Menu luk

Gå godt med Mikael Kamber

Tidspunkt
5. dec 2023, 17.00 - 19.30
Format
Gå-hjem-møde
Afholdelsessted
Scandic Odense
Hvidkærvej 25
5250 Odense SV
Tilmeldingsfrist
19. november 2023
Pris
Gratis
Målgruppe
Alle medlemmer
Åben
0 5

Bruger du også det meste af din arbejdsdag indendørs og i et højt tempo? Oplev Mikael Kamber, der med humor og afsæt i forskningsbaseret viden sætter fokus på, hvad gode gå-vaner kan gøre for dig.

I løbet af foredraget får du

  • Indsigt i hvorfor temposkift har afgørende betydning for dit liv
  • Viden om dine fysiske og mentale behov
  • Forståelse af, hvad det at gå kan gøre af godt for dig
  • Konkrete råd til, hvordan du kan skabe gode gå-vaner i din hverdag – også i arbejdsdagen

Det at gå er en basal del af at være et menneske. Det har vi en tendens til at glemme i det moderne liv, hvor de fleste af os er blevet til stillesiddende mennesker, der bruger langt det meste af vores tid indendørs siddende på en stol. Meget langt fra det liv, vi biologisk er skabt og optimeret til.

For det er netop, når vi går på vores to ben, at vores krop har det bedst, at vi tænker bedst, og vi kan komme i samklang med verden omkring os.

Med udgangspunkt i sin seneste bog ”Gå godt” fortæller Mikael Kamber, hvordan du kan genfinde gangtempoet i din hverdag.

Program
Kl. 16.30-17.00: Tjek ind og networking med kolleger fra sektoren
Kl. 17.00-18.00: Selve arrangementet går i gang
Kl. 18.00-18.30: Et bid mad og gode snakke med hinanden
Kl. 18.30-19.30: Arrangementet fortsætter
Kl. 19.30 Tak for i aften.

Oplægsholder
Mikael Kamber er journalist, forfatter, TV-vært og passioneret vandrer. Han er en efterspurgt foredragsholder, og han har skrevet fem bøger om trivsel i arbejdslivet og i resten af livet. Gennem årene har Mikael Kamber med stor succes holdt talrige foredrag og workshops for medlemmer af Finansforbundet over hele landet.

Mikael Kamber

Kontakt

Center for læring og udvikling

Afmeld ?

Du er nu afmeldt arrangementet

Hvis du har betalt for arrangementet, får du beløbet tilbagebetalt.
Arrangementet vil ikke længere fremgå på din liste i Mit forbund