Menu luk

Forstå dine data – analyse og rapporter

Tidspunkt
19. maj 2026, 9.00 - 16.00
Format
Workshop
Afholdelsessted
Teknologisk Institut
Kongsvang Allé 29
8000 Aarhus C
Tilmeldingsfrist
4. maj 2026
Pris
750,00 kr.
Målgruppe
Alle medlemmer
Åben

Arbejder du med data fra flere systemer eller kilder, som skal sammenstilles til rapporter og analyser?

Har du brug for en bedre forståelse for datasammenhænge og metoder til at sikre konsistente og korrekte data? 

Dette kursus giver dig de nødvendige kompetencer til at arbejde sikkert og effektivt med dataintegration og -analyse.  

Få styr på dataintegration og datakvalitet
Kurset har til formål at give dig en grundlæggende forståelse for, hvordan du transformerer ’rå’ data til en database struktur, som sikrer, at dine data lever op til kravene for at kunne bruges til rapportering og analyse. 

Du får indsigt i, hvordan du kan opnå mere pålidelige og brugbare datasæt, og hvordan du kan opbygge en solid praksis omkring kvalitetssikring af data. 

Udbytte

  • Sammenstil rå data til en database struktur med data i separate tabeller med indbyrdes relationer
  • Identificér og håndter typiske datakvalitetsproblemer
  • Anvend Excel, Power Query og SQL Server til effektiv dataanalyse og rapportering
  • Implementér metoder til automatisering af dataimport og -behandling
  • Vurder og dokumentér datakvalitet i forskellige sammenhænge
  • Skab et solidt grundlag for videre arbejde med databaser og datamodellering

Deltagerprofil
Kurset henvender sig til alle, der arbejder med eller har berøringsflade med databaser, og som ønsker at styrke deres kompetencer inden for datahåndtering og analyse. 

Det anbefales, at du har et grundlæggende kendskab til Excel på videregående niveau, da en del af kurset tager udgangspunkt i funktionalitet, der kræver fortrolighed med programmet.

Kursusindhold

  • Velkomst
  • Fra ”Rå” data til tabeller
  • Fra tabeller til datamodel 
          - Master data 
          - Transaktionsdata
  • Data Analyse og Rapportering

Kursusform
Kurset er baseret på en vekslen mellem teori og praktiske øvelser. 

Program
1 dag fra kl. 9.00 til kl. 16.00. 

Om underviser
Ulf Jørgensen er specialist i SQL, data warehousing og business intelligence. Han har arbejdet professionelt med diverse kundeløsninger som selvstændig BI-konsulent siden 2001. 

Ulf har designet, udviklet og implementeret data warehouse og BI løsninger for virksomheder indenfor salg, distribution og logistik samt finanssektoren. Ulf er en engageret og erfaren underviser. 

Kontakt

Center for læring og udvikling

Afmeld ?

Du er nu afmeldt arrangementet

Hvis du har betalt for arrangementet, får du beløbet tilbagebetalt.
Arrangementet vil ikke længere fremgå på din liste i Mit forbund

Er du klar til dit næste arrangement?

Finansforbundets app giver dig hurtigt overblik over dine arrangementer og gør det let at tjekke ind med det digitale medlemskort.

Download appen i dag

Embedded QR code

App Store

Embedded QR code

Google Play

mange forskellige mobiltelefoner ved siden af hinanden