Excel tips og tricks til videregående brugere
Fokus på pivot, betinget formatering, avanceret filter og effektive arbejdsgange
Dette gennemgår vi
- Betinget formatering: Mulighed for at tildele et ubegrænset antal betingede formater; brug af søjler og ikoner i stedet for farver
- LOPSLAG
- Pivottabeller og -diagrammer, herunder samspillet med filtrering og sortering
- Nyttige genvejstaster som vil effektivisere din brug af Excel
Mere om indholdet
Hvis du har et Excel-niveau svarende til vores kursus Excel tips og tricks til grundlæggende brugere, er dette kursus næste naturlige skridt.
Fokus er bl.a. på betinget formatering, avanceret filter, pivot og effektive arbejdsgange.
Undervisningsformen er dialogbaseret, og spørgsmål er velkomne fra start til slut.
Program
Kurset afholdes online, og du kan undervejs stille spørgsmål og få svar såvel via mikrofonen som i chatten.
Om underviser
Kåre Bjørn Jensen har holdt IT-kurser i mere end 20 år, og han sætter sig løbende ind i de nyeste programmer og teknologier. Han har et stærkt pædagogisk sigte og inddrager spørgsmål og eksempler fra den virkelige verden i sin undervisning.
Praktisk info
Vi sender link samt relevant info ud til deltagerne et par dage før afholdelse. Dog oplever vi ofte, at nogle spamfilte og firewalls definerer mails med link som en potentiel trussel. Det resulterer i, at vores medlemmer ikke modtager linket eller at det ender i mapper som uønsket eller spam.
Derfor beder vi dig om at holde øje med din mail i dagene før. Har du ikke modtaget linket sidste hverdag før afholdelsen, beder vi dig kontakte os på nedenstående mail inden kl. 15.00, så vi kan sikre os, at du ikke går glip af kursusdagen.
Hotline hvis du har brug for hjælp tlf.: 42 95 44 05.
Anden info
Dit navn, e-mail, billede og video kan være synlig for de øvrige deltagere på kurset. Dit navn og mailadresse kan desuden blive videregivet til underviseren, alene til brug for undervisers afvikling af arrangementet.
Du kan til enhver tid gøre indsigelse i forhold til videregivelse af dine personoplysninger samt synliggørelse af disse for de øvrige deltagere. Dette kan du gøre ved at sende en mail til clu-gdpr@finansforbundet.dk med angivelse af navnet på arrangementet, hvorefter du vil blive frameldt.

Kåre Bjørn Jensen
Kontakt
Afmeld ?
Du er nu afmeldt arrangementet
Er du klar til dit næste arrangement?
Finansforbundets app giver dig hurtigt overblik over dine arrangementer og gør det let at tjekke ind med det digitale medlemskort.
Download appen i dag
App Store
Google Play