Menu luk

DORA i praksis: Leverandørstyring, kontrakter og myndighedskrav

Tidspunkt
21. apr. 2026, 9.00 - 10.00
Format
Webinar
Afholdelsessted
Webinar
Tilmeldingsfrist
19. april 2026
Pris
Gratis
Målgruppe
Ikke-medlemmer, It-ansatte, Compliance-ansatte, It-ansatte
Åben

Få overblik over EU’s DORA-lovgivning og dens betydning for leverandørstyring, kontrakter og IT-risici.  Bliv klogere på best practice i dialogen med myndigheder samt i forbindelse med interne kontroller og intern revision. 

Målgruppe
Dette webinar er for dig, der arbejder i second line inden for compliance, risk, legal eller IT. 

Det får du ud af webinaret

  • Forståelse for de centrale krav i DORA med fokus på leverandørstyring
  • Viden om best practice i dialogen med myndigheder
  • Bliv klogere på, hvordan I kan styrke jeres tilgang til løbende monitorering og overvågning af leverandører
  • Bliv opdateret på seneste nyt ift. myndighedernes inspektioner og kommende fokuspunkter i DORA-lovgivningen

EU’s DORA-forordning stiller markant skærpede krav til finansielle virksomheders håndtering af tredjepartsleverandører – særligt inden for IT og kritiske services. 

På dette webinar kan du få viden om, hvordan I i praksis kan arbejde med leverandørstyring, kontraktuelle krav og exit-strategier. 

Oplægget giver samtidig indsigt i effektiv monitorering af leverandører, forventninger fra tilsynsmyndigheder og de vigtigste opmærksomhedspunkter f.eks. inspektioner men også det mere generelle netop nu. 

Program
Kl. 09.00–09.05: Velkomst  
Kl. 09.05–09.45: Oplæg ved Mehmet Kôse 
Kl. 09.45–10.00: Spørgsmål fra deltagerne – det er muligt at stille spørgsmål via chatten 

Om underviser
Mehmet Köse er director i PwC’s Digital Trust-afdeling og rådgiver finansielle virksomheder og it-leverandører om it-risikostyring og modstandsdygtighed. Hans ekspertise omfatter særligt DORA-forordningen, ISAE-erklæringer og ISO 27001-standarden.

Anden info
Vi gør opmærksom på, at navn- og mailoplysninger på alle tilmeldte til dette arrangement kan blive videregivet til underviser og kursusudbyder til brug for afvikling af arrangementet. Vi deler ikke dine oplysninger med de øvrige kursusdeltagere.

Dit navn, e-mail, billede og video kan være synlig for de øvrige deltagere til arrangementet. Du kan til enhver tid gøre indsigelse i forhold til videregivelse af dine personoplysninger samt synliggørelse af disse for de øvrige deltagere. Dette kan du gøre ved at sende en mail til clu-gdpr@finansforbundet.dk med angivelse af navnet på arrangementet, hvorefter du vil blive frameldt.


Mehmet Köse

Kontakt

Center for læring og udvikling

Afmeld ?

Du er nu afmeldt arrangementet

Hvis du har betalt for arrangementet, får du beløbet tilbagebetalt.
Arrangementet vil ikke længere fremgå på din liste i Mit forbund

Er du klar til dit næste arrangement?

Finansforbundets app giver dig hurtigt overblik over dine arrangementer og gør det let at tjekke ind med det digitale medlemskort.

Download appen i dag

Embedded QR code

App Store

Embedded QR code

Google Play

mange forskellige mobiltelefoner ved siden af hinanden