Menu luk

Cyklusrevolutionen - til kamp mod uvidenhed, skam og kropshemmeligheder med Josefine Stork

Tidspunkt
2. jun. 2026, 17.00 - 18.30
Format
Gå-hjem-møde
Afholdelsessted
Finansforbundet
Applebys Plads 5
1411 København K
Tilmeldingsfrist
31. maj 2026
Pris
Gratis
Målgruppe
Ikke-medlemmer, Alle medlemmer
Åben

Kom med til en sjov, selvkærlig og chokerende aften i underlivets tegn - med den slags åbenbaringer, der både er til at grine og græde af. 

Josefine Stork sætter i dette revolutionerende show fokus på kvindekroppen, menstruationscyklussen og de mange myter, tabuer og videnshuller, som fortsat præger vores forståelse af kroppen. 

”Mit navn er Josefine, og jeg er ved at starte en revolution. Ja du læste rigtigt – en vaskeægte cyklusrevolution. Der er nemlig alt for meget, vi ikke ved om vores egne og hinandens kroppe”
- Josefine Stork 

Med afsæt i personlige erfaringer og formidlet med både varme og kant deler Josefine Stork sin viden om cyklussens faser, hormonelle forandringer og den betydning, de kan have for din energi, trivsel og præstation. Med selvironi og skarp formidling sætter hun ord på alt fra prævention og kropsforståelse til skam, stress og forventninger i et samfund, der i høj grad er indrettet efter den mandlige 24-timers cyklus. 

Aftenen inviterer til både fællesskab og refleksion over, hvordan større viden om kroppen og cyklussen kan skabe bedre balance i både arbejdsliv og privatliv – og hvordan øget kropsforståelse kan være et vigtigt skridt mod mere trivsel, mindre stress og et mere bæredygtigt (arbejds)liv. 

Arrangementet er for dig, der er nysgerrig, ønsker ny viden – og som har lyst til en inspirerende aften, der både giver indsigt, genkendelse og fællesskab. 

Program
Kl. 16.30 - 17.00 Ankomst og tjek ind med let forplejning 
Kl. 17.00 - 18.30 Oplæg med afsluttende Q&A 
Kl. 18.30 Tak for i dag og fortsat god aften 

Om oplægsholderen
Josefine Stork er formidler, debattør og kendt stemme i samtalen om kvindekroppen, menstruationscyklussen og kvinders trivsel. Hun er kendt for sin nærværende og humoristiske formidling, der kombinerer personlige erfaringer med viden og samfundsperspektiv – og som gør komplekse og tabubelagte emner både tilgængelige og relevante. 

Registrering ved ankomst
Ved arrangementer i Finansforbundet registrer vi vores medlemmers deltagelse.

Det gør vi for at sikre at vores tilbud bliver brugt af vores medlemmer, og for at sikre de bedste tilbud til vores medlemmer. 

Du skal derfor hente Finansforbundets App, hvor der er et digitalt medlemskort (med QR-koden), der skal bruges ved registrering.

Download app’en i App Store eller GooglePlay og login med MitID.


Josefine Stork

Kontakt

Center for læring og udvikling

Afmeld ?

Du er nu afmeldt arrangementet

Hvis du har betalt for arrangementet, får du beløbet tilbagebetalt.
Arrangementet vil ikke længere fremgå på din liste i Mit forbund

Er du klar til dit næste arrangement?

Finansforbundets app giver dig hurtigt overblik over dine arrangementer og gør det let at tjekke ind med det digitale medlemskort.

Download appen i dag

Embedded QR code

App Store

Embedded QR code

Google Play

mange forskellige mobiltelefoner ved siden af hinanden