Menu luk

Trump ryster EU-aftale: Cloud-løsninger risikerer at blive ulovlige

Europæiske virksomheder kan blive tvunget til at droppe amerikanske cloud-udbydere som Microsoft, AWS og Google. Danske virksomheder bør have en plan klar, lyder opfordringen.

29. jan. 2025
3 min

En række beslutninger og udmeldinger fra præsident Donald Trump skaber lige nu alvorlig usikkerhed om EU-aftalen (Transatlantic Data Privacy Framework), der gør det muligt for europæiske virksomheder at bruge amerikanske cloud-tjenester fra bl.a. Microsoft, AWS og Google. 

Ifølge Datatilsynet og privacy-aktivisten Max Schrems er der en reel risiko for, at aftalen falder fra hinanden og virksomheder, der alene baserer overførsler på den, kan havne i et juridisk mareridt. 

"Det har aldrig været vigtigere at have en reel plan B til at kunne frigøre sig af de her tjenester," siger Allan Frank, jurist og it-sikkerhedsspecialist hos Datatilsynet, til Version2.

Vigtigt amerikansk tilsynsorgan lammet

Donald Trump har allerede taget skridt, der kan få direkte konsekvenser for aftalen.

Han har fjernet tre demokratiske medlemmer af U.S. Privacy and Civil Liberties Oversight Board (PCLOB), en nøglemyndighed for tilsyn med databeskyttelse og privatliv i USA. New York Times rapporterer, at fyringerne i praksis har sat organet ud af spil, hvilket kan underminere tilliden til den vigtige EU-aftale.

"Nu hvor de første Trump-bølger rammer denne aftale, kan den hurtigt smuldre og kaste mange EU-virksomheder ud i juridisk limbo," advarer Max Schrems en blog hos NOYB - European Center for Digital Rights

Donald Trump har samtidig meddelt, at han over de næste knap 40 dage vil gennemgå alle den tidligere præsident Joe Bidens national sikkerhedsbeslutninger. 

Dermed kan han reelt set omstøde dekreter, som er en forudsætning for, at aftalen er gyldig set fra EU's synspunkt. Det kan få vidtrækkende konsekvenser for virksomheder og organisationer i hele EU.

"PCLOB er kun en brik i puslespillet, og så længe det kun midlertidigt ikke fungerer, kan man argumentere for, at aftalen ikke er værre end før. Men den retning, tingene tager i den første uge af Trumps præsidentskab, ser ikke godt ud," udtaler Max Schrems.

Overfor Version2 bakker Allan Frank op om, at EU-Kommissionen kan blive tvunget til at revurdere aftalen og muligvis ophæve dens gyldighed, hvis Donald Trump fjerner dekreter, som lige nu understøtter aftalen.

(Artiklen fortsætter efter boksen)

Europæiske virksomheder bør forberede sig

Hvis Donald Trump fortsætter med at afmontere de mekanismer, der holder aftalen sammen, vil det betyde, at europæiske og danske virksomheder og organisationer er nødt til at tage stilling til deres cloud-strategi.

Uden EU-aftalen som garant for et gyldigt overførselsgrundlag, vil det i praksis blive meget svært at opretholde brugen af amerikanske cloud-ydelser., 

"Mens argumenterne for EU-US-aftalen ser ud til at smuldre, kan virksomheder stadig basere sig på aftalen, så længe den ikke formelt er annulleret," lyder det fra Max Schrems, der fortsætter:  

"Men i lyset af udviklingen i USA er det vigtigere end nogensinde, at virksomheder og organisationer har en beredskabsplan for hosting i Europa."

"Transatlantic Data Privacy Framework" blev formelt vedtaget af Europa-Kommissionen 10. juli 2023, og er den tredje EU-US aftale i rækken, der søger at løse de tidligere juridiske udfordringer omkring potentiel amerikansk masseovervågning af europæisk data. 

Den tillader, at EU-virksomheder kunne overføre persondata til organisationer i USA, der er certificeret under aftalen. 

EU-Domstolen har to gange (Schrems I og Schrems II) konkluderet, at amerikansk lovgivning ikke lever op til EU’s krav på grund af USA’s overvågningslove, der tillader adgang til data uden dommerkendelse eller tilstrækkelige garantier.

Den europæiske databeskyttelseslovgivning kræver bl.a., at dataoverførsler kun må finde sted til lande, der yder en "tilsvarende beskyttelse" som i EU.

It i den finansielle sektor

Finansforbundet er også for dig, der arbejder med it i den finansielle sektor. Du får adgang til nogle af Danmarks bedste it-kurser, arrangementer, netværk og nyheder om finans-it, tech og digitalisering.

Tjek vores tilbud til dig som it-medlem

Seneste nyt