Hørehandicappet fik gentagne afslag på job: Nu har hun fået erstatning
Selvom ansøgeren selv sørgede for en tegnsprogstolk, blev hun afvist af to arbejdsgivere på grund sit hørehandicap. Nu har hun fået en erstatning og vil med sagen sætte fokus på, at hun og andre døve er lige så kvalificerede som alle andre, selvom de ikke kan høre.
Taler med tolk
Medlemmet, der ønsker at være anonym, er uddannet financiel controller og kan udføre forskellige former for regnskabsarbejde.
Meget af hendes arbejde foregår derfor på computeren gennem forskellige systemer, ligesom meget af den eventuelle kommunikation kan klares gennem et chatsystem eller på en mail.
Derudover har hun en tegnsprogstolk i gennemsnit 20 timer om ugen per kvartal, der er betalt af kommunen.
”Jeg har aldrig oplevet problemer med det,” fortæller hun til Nyhedsbrevet Finans gennem tegnsprogstolken. Tolken kan oversætte simultant og med få sekunders forsinkelse, fordi hun bruger hænderne og derfor ikke skal afvente, at sætningerne bliver færdige, som hvis man oversætter til et andet mundtligt sprog. Tolken bruger hun på arbejdet, eller hvis hun skal til møde i banken, men skal hun eksempelvis bare ud at handle, klarer hun det selvstændigt, som de fleste andre. Hun har et høreapparat, som giver hende lidt lyd.
”Jeg kan høre mennesker snakke, men jeg kan ikke skelne ordene og forstå, hvad de snakker om. Jeg kan også genkende lyde, hvis jeg allerede har lært dem at kende som en hund, der gør,” forklarer hun.
Tre bogstaver gør forskellen
Medlemmet fortæller, at hun oplever, at mange har tanker og fordomme om, hvad det vil sige at være døv. Da hun var studerende og skulle finde en praktikplads, sendte hun over 50 ansøgninger afsted, men fik kun mails med afslag. Som et forsøg fjernede hun ordet ”døv”, og med det samme blev hun indkaldt til samtaler.
”Det gik op for mig, at det er de tre bogstaver, der gør forskellen. Det handler ikke om mine kompetencer. Det handler om mit handicap. Derfor skriver jeg det ikke i ansøgningen, så jeg til samtalerne får en chance for at vise, hvem jeg er, og hvordan det fungerer i stedet for at blive afvist på forhånd,” siger hun.
Spørg nu bare
Medlemmet har i dag fundet et nyt job. Men hun har en bøn til virksomheder, der overvejer, om de vil ansætte en medarbejder med et hørehandicap.
”De burde lægge alle kortene på bordet, og hvis der er noget, de er i tvivl om eller skeptiske omkring, så spørg. Så kan vi jo afkræfte en fordom eller komme med forslag til en løsning på en eventuel udfordring,” siger hun og fortsætter:
”Spring ud i det. Som døve er vi altid loyale og arbejder hårdt for at vise, at vi kan mindst det samme som andre uden høretab.”