Fra nyuddannet til direktør på 7 år: Linette er den yngste områdedirektør i Sydbanks historie
Linette Damgaard Hansen har gjort kometkarriere i Sydbank og er i dag områdedirektør. Hun giver gode karriereråd og fortæller om sin forkærlighed for heavy metal og om en linje fra en Nik & Jay-sang, der spiller en helt særlig rolle i hendes tilgang til sin karriere.

Blå skjorter i en støvet bankboks?
Linette Damgaard Hansens kometkarriere i Sydbank begyndte med en stilling som forretningsudvikler. Da hun søgte jobbet, var hun faktisk ikke helt sikker på, hvad det indebar. Men efter at have arbejdet i et lille HR-konsulenthus med organisations- og talentudvikling ville hun gerne ind i en større organisation og have mere med det udviklende arbejde at gøre.
”Jeg havde ikke det store forhold til den finansielle sektor. Jeg havde jo selvfølgelig en bank med en konto og et kort, men ellers vidste jeg ikke, hvad det gik ud på. Jeg havde måske faktisk en forestilling om, at det måtte være sådan noget med folk i blå skjorter og jakkesæt i en støvet bankboks i kælderen,” siger hun og griner.
Men hun søgte jobbet og fik til samtalen et virkelig godt indtryk af både sin leder og kommende kolleger.
”Jeg valgte selvfølgelig Sydbank til, fordi det var en stor organisation med et godt ry, men jeg valgte i lige så høj grad min kommende leder og mine kommende kolleger til,” forklarer hun.
Har sat sig milepæle undervejs
Da hun først var kommet ind i banken og lærte organisationen og de mulige karriereveje at kende, opstillede hun nogle milepæle for sig selv.
”Jeg satte mig en ambition om, at jeg ville være afdelingsdirektør, inden jeg blev 30 år,” siger Linette Damgaard Hansen og fortæller, at hun på det tidspunkt var midt i 20’erne.
Og hun holdt det ikke for sig selv. Hun sagde det også højt til sin leder.
”Min daværende leder var heldigvis den ledertype, som ikke følte sig truet af ambitiøse, unge mennesker, men som derimod syntes det var fedt og også forsøgte at hjælpe mig på vej,” forklarer hun.
Lederen hjalp Linette Damgaard Hansen med at lave en udviklingsplan, og samtidig blev hun tilbudt et forløb i banken, der havde til formål at afklare, om det ville være relevant at gå ledelsesvejen. Og det gav Linette Damgaard Hansen endnu mere blod på tanden.
”Men så er der jo den del, du ikke selv er herre over. For ligegyldigt hvor dygtig og kompetent du er, så kan du jo ikke få en stilling, før stolen er ledig. Men heldigvis for mig, så blev stolen ledig i min egen afdeling,” siger Linette Damgaard Hansen.
Det er dog ikke ensbetydende med, at man bare skal sætte sig på hænderne, hvis ens drømmestilling bliver ledig. Tværtimod, mener Linette Damgaard Hansen. Hun går ind for, at man selv aktivt rækker hånden op, når mulighederne byder sig.
”Tingene falder ikke ned i skødet på en, men man bliver selv nødt til at byde sig til, og det gjorde jeg,” siger hun.
Linette Damgaard Hansens gode råd til karrierestartere
Vær ikke bange for at række hånden op
”Du skal gøre opmærksom på, når der er noget, du gerne vil. Det siger jeg også til de unge i mit område. Ræk hånden op, og så kan godt være, at du ikke kan få præmien lige nu og her, men så har du sagt det højt, og så er det min erfaring, at folk også mere tilbøjelige til at hjælpe dig.”
Vær ydmyg og dyrk dine relationer
”Man er aldrig færdig med at lære, ligegyldigt hvor dygtig man er. Så det er vigtigt, at man er ydmyg, sårbar og forsøger at lytte til dem omkring sig.”
”Det med at have rundsave på albuerne og komme frem på bekostning af andre, det er tiderne ikke til. Det er heller ikke særlig rart i hverdagen, for jeg vil i hvert fald gerne kunne kigge mig selv i spejlet, når jeg går hjem om aftenen.”
Lyt ekstra meget til dem, du ikke kan med
”Da jeg var yngre, kunne jeg godt mærke, at der var nogle mennesker, som jeg nærmest havde allergi over for, fordi de var i den anden ende af skalaen end mig i forhold til adfærd og personlighed. Men det er netop dem, du skal lytte endnu mere til, for det er jo netop dem, du kan lære noget af, fordi de ikke tænker som dig,” forklarer hun.
Læring er for livet
Noget af det sværeste - både som ung, men også når man stiger hurtigt i graderne - det er ikke at glemme, at man ikke er perfekt. At man faktisk stadigvæk har masser af udviklingspunkter, og at man stadigvæk kan gøre ting bedre.
Husk at nyde, hvor du er i din karriere undervejs
”Man kan hurtigt blive opslugt af altid at jagte det næste. Og så lige pludselig er du der, og så er den tid forbi, og så har du faktisk slet ikke oplevet den. Og det gælder jo selvfølgelig i livet, men det gælder faktisk også på jobbet.”
Områdedirektør efter 7 år
Og det har været symptomatisk for hendes karriere. At sætte sig mål og gå aktivt efter dem.
I første omgang blev hun enig med sin leder om at øve sig som konstitueret afdelingsdirektør, og siden blev stolen fast hendes.
”Man skal heller ikke lade sig slå ud. Man må gerne kæmpe lidt for det. Min leder forklarede mig nogle af de ting, som, han mente, jeg manglede en viden om. Og det kastede jeg mig så over, mens jeg var konstitueret i stedet for at sætte mig ned og være tøsefornærmet over, at jeg ikke fik stillingen med det samme. Det er vigtigt at lytte til ledere, der kan se, hvor man kan udvikle sig,” forklarer Linette Damgaard Hansen.
Efter to år gik det samme mønster igen, da hun i første omgang fik ansvaret for afdelingen Trade Finance. Her fik hun som noget nyt ansvar for en mere erhvervsfaglig specialiseret afdeling og fik også prøvet kræfter med kundesiden.
Her var det igen hende selv, der rakte hånden op, da der kom en ledig plads, og foreslog, at hun kunne holde stolen varm, indtil der kom en afløser. Igen endte stolen i sidste ende med at blive hendes. Og i maj kunne hun så sætte sig i stolen som områdedirektør for Digital Banking blot syv år efter, hun første gang trådte ind ad døren hos Sydbank.
Undervejs har Linette Damgaard Hansen ikke haft en egentlig mentor eller rollemodel, men hun har hele tiden sørget for at søge råd og vejledning hos andre. Og det, mener hun, er meget vigtigt.
”Jeg har søgt sparringspartnere på tværs af min organisation også uden for mit eget område. Jeg taler med dem om, hvordan de oplever mig. Hvor de ser, at jeg kunne være stærkere, eller hvor jeg kunne gøre noget bedre? Det har faktisk betydet rigtig meget. Men det er svært at gøre sig sårbar på den måde, fordi man er jo nu engang, som man er. Og det er ikke altid lige sjovt at få holdt et spejl op foran sig, men det er sundt,”
Det næste mål
I starten af sin karriere kunne hun ellers godt have tendens til at være lidt mere hård i filten. Ikke over for hendes underordnede, men særligt dem på hendes eget niveau. Hun forklarer, at det skyldes, at hun kom ind i en sektor med en høj anciennitet og en skæv kønsfordeling.
”Der var ikke nogen, der skulle tro, at de kunne tage røven på mig, bare fordi jeg var ung og kvinde. Og det har måske gjort, at nogen tidligt i min karriere har opfattet mig nærmest sådan lidt arrogant, fordi jeg havde bygget en mur op omkring mig,” siger hun og forklarer, at det har taget hende tid at smide den mur igen.
”For det var slet ikke nødvendigt. Det var bare noget, jeg havde bygget op i mig selv. Og det at kunne være sårbar og lytte til dem omkring mig har gjort en stor forskel for mig i min karriere.”
Men når nu hun i en alder af 32 år allerede er steget hurtigt i graderne, hvad er så Linette Damgaard Hansens næste mål?
”Jeg havde en målsætning om, at inden jeg blev 30, ville jeg gerne være afdelingsdirektør, og inden jeg blev 35, ville jeg gerne være områdedirektør. Og det er så gået lidt stærkere, end jeg havde forventet. Jeg ved ikke, om jeg som sådan har en alder på at blive bankdirektør – der er jo også lige sådan noget med at blive godkendt af Finanstilsynet, hvor alderen kan blive en begrænsning – men der er ingen tvivl om, at jeg gerne vil helt op på toppen af dansk erhvervsliv, siger områdedirektøren og fortsætter:
”Indtil den dag er jeg rigtig glad for at have landet i et job, hvor jeg oplever, at jeg kan gøre en forskel for dem omkring mig.”