Menu luk

Tryg afskediger 24 assurandører

Assurandørformand Claus Nexø Jensen peger på generelt problem med agenturer og tied agents i sektoren, efter senest 24 assurandører mister jobbet i Tryg.

4. mar. 2024
1 min

Fredag d. 29. februar offentliggjorde Tryg, at virksomheden skal være 24 assurandører færre.

”Vores beslutning skyldes ene og alene, at tiderne har forandret sig, og at vi nu vælger at modernisere vores distribution," sagde direktør for Trygs privatkundeforretning i Danmark, Henrik Grønborg, til FinansWatch blandt andet med henvisning til, at efterspørgslen på telefonisk rådgivning er steget blandt Trygs kunder og en øget brug af digitale muligheder i kundekontakten.

Den forklaring dækker ikke hele billedet, mener Claus Nexø Jensen, der er formand for Assurandørkredsen i Finansforbundet.

’De digitale kanaler er selvfølgelig også nået til vores branche, men med de op mod 20 møder om ugen privatassurandørerne i Tryg gennemførte er det svært at se argumentet om, at ændret kundeadfærd alene skulle forklare beslutningen. Assurandørerne har travlt, fordi kunderne gerne vil tale med os,  og fordi vi skaber værdi’, siger Claus Nexø Jensen.

Claus Nexø Jensen, formand for Assurandørkredsen i Finansforbundet

Derimod peger Claus Nexø Jensen på fremvæksten af agenturer og de såkaldte tied agents i salgskanalerne i forsikringsbranchen som et underliggende problem.

’Der ligger en stor udfordring i fremvæksten i brugen af agenturer og tied agents, vi ser i mange virksomheder i forsikringsbranchen. Her udhuler man egentlige ansættelser i en bevægelse mod agenter uden basale lønmodtagerettigheder, og det er et principielt og generelt problem. Det koster for vores samfund her og nu i tabt lønsumsafgift, det kommer til at koste på sigt for virksomhederne i kontakten til kunderne -  og det er med til at udhule helt grundlæggende lønmodtagerettigheder på et danske arbejdsmarked’, siger Claus Nexø Jensen, formand for Assurandørkredsen i Finansforbundet.

Seneste nyt