Menu luk

Vanedyr - foredrag med Nicklas Brendborg (Finansforbundet Sydbank Kreds)

Tidspunkt
9. feb. 2026, 19.00 - 21.00
Afholdelsessted
Hermans
Skovbrynet 5
8000 Aarhus C
Tilmeldingsfrist
30. januar 2026
Pris
Gratis
Kun for
Finansforbundet Sydbank Kreds medlemmer
Åben
Tilgængelige pladser
8 af 10

Forfatteren bag bestselleren GOPLER ÆLDES BAGLÆNS er klar med et nyt foredrag, VANEDYR. Her får du Nicklas’ forklaring på, hvorfor det er så svært at kvitte uvanerne. Det er en fortælling om individet mod topforskere og højteknologi – men slaget er ikke tabt for dig, og du kan tage kontrollen tilbage. Glæd dig til at opleve Nicklas’ formidable fortælleevne og store videnskabshistoriske overskud.

Bare to chips til …

Vi spiser for usundt, vi spilder tiden på telefonen, og vi ender på Netflix i stedet for i fitnesscentret.

I VANEDYR giver Nicklas Brendborg os en forklaring på, hvorfor det er så svært at kvitte de dårlige vaner. Det er nemlig ikke dig, den er gal med: Når du ikke kan lade chipsposen stå, er det fordi en hær af forskere i madindustrien er ansat med det ene formål at få dig til at spise mere. Og når du ikke kan stoppe med at scrolle eller slippe din Netflix-serie, er det fordi tech-virksomhederne bruger endnu flere forskere imod dig.

Individet mod industriens topforskere

Det er individets viljestyrke mod topforskere med hjernescannere, højteknologiske laboratorier og ny viden om menneskelig biologi. Men det betyder ikke, at kampen er tabt. For forstår du først, hvordan manipulationen virker – og har de rigtige værktøjer – kan du selv tage kontrollen.

Med formidabel fortælleevne og stort videnskabshistorisk overskud afdækker Nicklas Brendborg det gode livs vanestyrede bagside.

 

Om Nicklas Brendborg

Nicklas Brendborg er ph.d.-studerende på Rigshospitalet ved Trygfondens Center for Aktiv Sundhed og et af de mest lovende forskningstalenter inden for biomedicin – anerkendt af bl.a. Novo Nordisk International Talent Program og Novo Scholarship Program. Sideløbende med sin forskningskarriere udgav han i 2021 bogen ”Gopler ældes baglæns”, der siden udgivelsen har tilbragt adskillige uger på bestsellerlisten og har solgt over 500.000 eksemplarer på verdensplan. Nu er han klar med sin nye bog “VANEDYR”.

 

OBS! Der er begrænsede pladser.

 

 

Foto: Nicklas Brendborg
Nicklas Brendborg

 

Kontakt Kredsadministrator, Finansforbundet Sydbank Kreds

Anna-Mette Ettrup Farcinsen

Afmeld ?

Du er nu afmeldt arrangementet

Hvis du har betalt for arrangementet, får du beløbet tilbagebetalt.
Arrangementet vil ikke længere fremgå på din liste i Mit forbund

Er du klar til dit næste arrangement?

Finansforbundets app giver dig hurtigt overblik over dine arrangementer og gør det let at tjekke ind med det digitale medlemskort.

Download appen i dag

Embedded QR code

App Store

Embedded QR code

Google Play

mange forskellige mobiltelefoner ved siden af hinanden