Menu luk

Har du en leder i maven?

Tidspunkt
13. dec. 2025, 17.00 - 21.00
Format
Workshop
Afholdelsessted
SOHO
Flæsketorvet 68
1711 København V
Tilmeldingsfrist
5. december 2025
Pris
Gratis
Kun for
Dig der er under 36 år
Målgruppe
Studerende, Karrierestartere
Åben
1 3

Så deltag i denne workshop og efterfølgende online-certificering og få indsigt i fremtidens ledelse og den kompetente leders kernekompetencer. Det kan styrke dit fundamentet for en karriere med en stærk forståelse og faglighed inden for ledelse, før du står i lederrollen.  

Hvad får du med dig fra workshoppen?

  • Få perspektiv på en karriere med ledelse - og få en større grad af personlig afklaring.
  • Kom tæt på lederrollen og lederens tre kompetenceniveauer
  • Få perspektiv på, hvordan man som leder skaber engagement og resultater i teamet.
  • Få indsigt i en lang række forskellige spørgsmål, der kan bidrage til medarbejderudvikling.
  • Få en strategi og plan for, hvordan du kommer tættere på en lederrolle i fremtiden. 

Beskrivelse af workshoppen og af efterfølgende online-certificering

Workshoppen
Er du nysgerrig på, om ledelse mon er noget for dig? Er du i tvivl om, hvad det kræver – og om du er den rette til at udfylde en sådan rolle? Så er workshoppen noget for dig. 

Uanset om du på workshoppen bliver afklaret med, at ledelse ikke er noget for dig eller i høj grad er det, så vil en stærkere forståelse for ledelse og konkrete kompetencer inden for ledelse være værdifuldt for din professionelle udvikling. 

Certificering (online)
Den samlede certificering består af 5 moduler - og samlet vil indeholde ca. 1 times læringsindhold på video + refleksionsøvelser samt vedhæftede skabeloner og frameworks, der introduceres undervejs. På den fysiske workshop vil du modtage mere praktisk information om det. 

Program på den fysiske workshop
Kl. 16.30-17.00 Ankomst med kaffe, kage og networking med de andre deltagere 
Kl. 17.00-17.15 Velkomst og introduktion til ledelse
Kl. 17.15-18.00 En karriere med ledelse - og lederens tre kompetenceniveauer 
Kl. 18.00-18.15 Pause  
Kl. 18.15-19.00 Ledelse som håndværk - cases og gruppeøvelser 
Kl. 19.00-20.00 Din vej til ledelse - din personlige gameplan 
Kl. 20.00-21.00 Formelt program slutternetværk og spørgsmål  
Kl. 21.00 Tak for i aften!  

Indhold i den efterfølgende online-certificering: 

  • Modul 1: En karriere med ledelse
  • Modul 2: Lederrollen i dag - og lederens tre kompetenceniveauer 
  • Modul 3: At skabe engagement, refleksion og resultater gennem anvendelse af spørgsmål og kommunikation 
  • Modul 4: Forventningsafstemning og feedback 
  • Modul 5: Strategier og metoder til at skabe udvikling og værdi

Om underviser
Eventet ledes af Head of Learning & Development, Rasmus Meinert Mortensen fra Cand, som bringer en bred vifte af ekspertise inden for talentudvikling, coaching og ledelse. 

Rasmus har designet online lederuddannelser og diverse ledelsesforløb - og han har afholdt ledelsesworkshops for ledelsesaspiranter på tværs af landet. Han glæder sig til at give dig den nyeste viden og praktiske råd, der vil hjælpe dig på vej mod en lederrolle i fremtiden!  

Anden info
Vi gør opmærksom på, at navn- og mailoplysninger på alle tilmeldte til dette arrangement kan blive videregivet til underviser og kursusudbyder til brug for afvikling af arrangementet. Vi deler ikke dine oplysninger med de øvrige kursusdeltagere.

Kontakt

Center for læring og udvikling

Afmeld ?

Du er nu afmeldt arrangementet

Hvis du har betalt for arrangementet, får du beløbet tilbagebetalt.
Arrangementet vil ikke længere fremgå på din liste i Mit forbund

Er du klar til dit næste arrangement?

Finansforbundets app giver dig hurtigt overblik over dine arrangementer og gør det let at tjekke ind med det digitale medlemskort.

Download appen i dag

Embedded QR code

App Store

Embedded QR code

Google Play