Menu luk

Kollegerne skal ikke frygte AI

Carina Nilsson og Kent Brix Larsen er henholdsvis spritny og erfaren tillidsrepræsentant. Begge har været på seminar med Finansforbundet Spar Nord Kreds og føler sig godt læsset med ny viden og inspiration.

15. okt. 2024
3 min
Tillidsrepræsentanterne Kent Brix Larsen, Aalborg, og Carina Nilsson, Svendborg

Ultimo september var Finansforbundet Spar Nord Kreds’ godt 50 tillidsrepræsentanter samlet i Aalborg til AI seminar. 

Til at inspirere og debattere jobudvikling, kompetencekrav, trivsel, muligheder og meget andet deltog fra Spar Nord HRdirektør Kim Kastrupsen og Afdelingsdirektør AI Kim Østergaard, fra Finansforbundets sekretariat erhvervspolitisk konsulent Lucia Velasco, futurist Anne Skare Nielsen og fra Finansforbundet Spar Nord Kreds Jannie Skovsen.

Alle kom de med deres vinkel og input til AI og fremtiden. Dagen sluttede med ”Peter & Monopolet” hvor kredsbestyrelsesmedlem Peter Brun fik dagens indlægsholderne til at debattere forskellige dilemmaer.    

Der sker noget helt magisk, når man kommer ind i sådan et fællesskab

”Du sidder helt her oppe foran. Du vil da have noget ud af det – supergodt!”

Carina Nilsson fik en varm kommentar med fra formanden for Finansforbundet i Spar Nord, Jannie Skovsen, da hun præsenterede fire nye tillidsrepræsentanter blandt deltagerne ved årets seminar i Aalborg.

Og Carina Nilsson, kundemedarbejder i Svendborg, mødte rigtig nok op med høje forventninger - der også blev indfriet:

”Det var mit allerførste arrangement som nyvalgt tillidsrepræsentant. Det var superspændende, og jeg mødte alle de kolleger, der også er tillidsrepræsentanter. Der sker noget helt magisk, når man kommer ind i sådan et fællesskab af gode mennesker med gode intentioner.”

Frygt ikke

Carina Nilsson havde noget at have sine forventninger i, for hun har tidligere været tillidsrepræsentant, for tyve år siden i Nykredit.

”Jeg kunne mærke, at det var det helt rigtige valg at komme tilbage i rollen,” siger Carina Nilsson, der blev meget inspireret af hovedtemaet om AI.

”Man kan føle sig lidt sat af i forhold til kunstig intelligens, men jeg går meget nysgerrigt til det og fik større viden og også lyst til at bruge det i løbet af seminaret. Måske i første omgang privat, så jeg ikke er på helt bar bund og lettere kan følge banken i dens udvikling.”

Tilbagevendt fra seminar vil Carina Nilsson dele seminarets hovedpointer med sine kolleger:

”Jeg vil prøve at få dem til at slappe af i forhold til AI, selv om jeg faktisk ikke har oplevet, at det er noget, der har fyldt negativt. Jeg vil fortælle om bankens udmelding, at vi medarbejdere skal se det som en hjælp, og at ledelsen ikke forventer, det koster medarbejdere – men at vi som altid skal udvikle os.”

En hjælp i hverdagen

Kent Brix Larsen, der arbejder som Privatebanking rådgiver og har været tillidsrepræsentant i en årrække, ser også positivt på udviklingen med kunstig intelligens:

”Seminariet var ekstremt spændende, jeg havde glædet mig til at være med. Især fordi vi også skulle høre den AI ansvarlige i banken Kim Østergaard, på den måde er det meget nært og brugbart for os.”

Kent roser også de eksterne foredragsholdere for at bidrage med virkelig godt og professionelt indhold.

”Det set up, der var med dilemmaer, fungerede også rigtig godt, med skiftevis det nære og helikopter-perspektivet.”

Omfavner AI

Kent Brix Larsen er ikke i tvivl om, at AI får indflydelse på hans eget arbejde:

”Men det tænker jeg udelukkende positivt om. Teknologisk udvikling har altid været til gavn for mennesket, og det tror jeg, den bliver igen. Jeg forestiller mig i første omgang, at jeg får hjælp til noget af det helt lavpraktiske, referater fra møder, hjælp til at prioritere opgaver. Den slags.”

Hans samlede oplevelse var, at programmet var sprængfyldt med inspiration og vitaminer – måske endda lidt for mange:

”Programmet var ekstremt spændende, men måtte godt have været en smule mindre ambitiøst. Vi mødes kun to gange årligt, så der skal også være tid til erfaringsudveksling og det sociale. Det var der lidt for lidt tid til denne gang, der blev fyldt så meget viden i hovederne, at folk måtte tidligt i seng.”

 

 

Seneste nyt